Dva hrady v jednom dni
Hrad Kamenica dal v roku 1248 postaviť gróf spišských sasov Dietrich Tarczay. Keďže bolo okolie hradu poľovníckym revírom, predpokladá sa, že tam mohol po poľovačke prespávať aj sám kráľ. Hrad počas troch storočí zmenil niekoľkých majiteľov a posledná hradná pani, ktorá na hrade aj žila, bola Anna Tarczay-Drugethová, manželka Juraja Drugetha. Tá sa zúčastnila sprisahania proti Ferdinandovi Habsburskému a hrad odmietla vydať. Dobili ho v júli 1556 a odvtedy chátra. V 19. storočí boli kamene z hradobných múrov použité pri stavbe liehovaru v Lúčke.
Zábava a poučenie
Dnes sa však kamene vracajú naspäť na hrad. Hrad totiž obnovujú občianski aktivisti a pri výstupe na hrad môže každý, kto chce priložiť ruku k dielu, zobrať kameň z pripravených kôp a vyniesť ho na hradby. Je tam na to presne určené miesto… Na hrad sa dostanete z Kamenice asi tak za hodinku po žltej značke. Lesná cestička je zaujímavá a okrem čítania náučných tabúľ sa zabavíte aj poznávaním stromov. V jednej časti lesa totiž niektoré stromy majú na štítkoch s QR kódom napísané, či sú to buky, brezy, čerešne, slivky, osiky a pod. Pre deti výborná hra :)
Minčol alebo Spiaci mních
Ak dávate prednosť dlhšej turistike, z Kamenického hradu sa po značenej ceste cez Lúčky dostanete do sedla Ždiare a odtiaľ na Minčol. Naspäť odporúčame ísť okolo Sokolej skaly. Ale ak sa vám dlhé chodenie príliš nehodí, určite nevynechajte atraktívny skalný útvar Spiaci mních, ktorý pripomína postavu ležiaceho človeka. Vidno ho z hradu a dá sa k nemu pohodlne dôjsť. Alebo sa ešte zastavte na Balážke nad Lipanami, kde je vyhliadková veža. Ako alternatíva môže slúžiť rozhľadňa na Čarnej Hure pri obci Krásna Lúka.
Dajte si kávu na Plavči
Čo sa za jeden deň dá ešte určite stihnúť, je krátka návšteva Plavečského hradu z 13. storočia. Je sčasti obnovený a zakonzervovavý. Z poľa nad hradom je nádherný výhľad na široké okolie Ľubotínskej pahorkatiny, ozdobené stuhou rieky Poprad. Názov hradu Plaveč je odvodený pravdepodobne od kmeňa Plavcov (Polovcov), ktorých uhorskí králi usadzovali v 11. – 12. storočí na pohraničnom území za účelom obrany hraníc. Viacerí majitelia postupne hrad prestavali, no v polovici 19. storočia hrad vyhorel a odvtedy je v ruinách. Dnes je vďaka obetavému úsiliu aktivistov a grantovej pomoci značná časť schátraného hradobného muriva a juhovýchodnej bašty doplnená a sprístupnené sú aj niektoré podzemné časti. Na Plavči môžete celodenný výlet zavŕšiť kávou. Čuduj sa svete, na Plavečskom hrade je automat na kávu a funguje aj v zime :)
Svoje podnety na zaujímavé články nám môžete zasielať cez kontaktný formulár na webe, klik TU.
Vždy najaktuálnejšie informácie zo sveta PO CARU nájdete na sociálnych sieťach. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame. Lajkujte, komentujte, zdieľajte. #pocarpresov #naposledypeso